Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հունվարի 20-ին հանդիպել է ՀՀում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի գլխավորած պատվիրակության հետ, որի կազմում էին նաեւ դեսպանության ռազմական կցորդ Սքոթ Մաքսվելը եւ քաղաքատնտեսական հարցերով պատասխանատու Քիմ Զափֆելը:
Անդրադառնալով պատերազմի հետեւանքով առկա առաջնային խնդիրներին՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ներդնել հնարավոր բոլոր ջանքեը գերիների փոխանակումն իրականացնելու համար: «Ռազմագերիների հարցը կարեւոր հումանիտար խնդիր է, որն օր առաջ պետք է լուծվի հնարավոր բոլոր խողովակների կիրառմամբ»,- շեշտել է նա:
Զրուցակիցները խոսել են նաեւ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից Մերձավոր Արեւելքից ահաբեկիչների եւ վարձկանների ներգրավման մասին: «Սիրիայից եւ Մերձավոր Արեւելքի այլ երկրներից վարձկանների մասնակցությունը պատերազմին անհերքելի է, եւ այդ փաստը հաստատվել է աշխարհի առաջատար երկրների՝ ինչպես Ֆրանսիայի, այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնության հատուկ ծառայությունների կողմից: Փաստորեն այս պատերազմում Պաշտպանության բանակը կռվել է Ադրբեջանի, Թուրքիայի, ահաբեկիչների եւ իսրայելական նորագույն սպառազինության դեմ»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կաշխատեն ԼՂ հարցում երկարատեւ քաղաքական լուծում գտնելու ուղղությամբ: Այս ճանապարհին պետք է փորձել տարբեր մակարդակներում երկխոսության հասնել»,- նշել է Լին Թրեյսին:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման երաշխիքը կարող է լինել ԼՂ կարգավիճակի հստակեցումը, եւ  այս պահին այդ ուղղությամբ արդեն պետք է տարվեն աշխատանքներ:
Հանդիպման ավարտին քննարկվել են տնտեսական հարաբերությունների անվտանգության ապահովմանը,  ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումներին միտված օրենսդրական նախաձեռնություններին, ինչպես նաեւ դեսպանության աջակցությամբ սերժանտական կազմի ինստիտուցիոնալ կրթական հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:

А.Кочарян принял посла США в РА
20 января председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян встретился с возглавляемой послом США в РА  Лин Трейси делегацией, в составе которой также военный атташе посольства Скотт Максвелл и ответственная по политико-экономическим вопросам Ким Запфелл.
Обратившись к первоочередным вследствие войны проблемам, А.Кочарян подчеркнул, что необходимо приложить все возможные усилия для обмена пленными. «Вопрос военнопленных – важная гуманитарная проблема,  которая безотлагательно должна быть разрешена задействованием всех возможных каналов», -  отметил он.
Собеседники коснулись также привлечения Азербайджаном к войне террористов и наемников с Ближнего Востока. «Участие в войне наемников из Сирии и других стран Ближнего Востока неопровержимо, и этот факт подтвержден спецслужбами передовых стран мира – Франции и РФ.   Фактически в этой войне Армия обороны сражалась против террористов Азербайджана, Турции и новейшего израильского оружия», - подчеркнул А.Кочарян.
«Соединенные Штаты, как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, будут работать в поисках долговременного политического решения НК-вопроса. На этом пути следует попытаться достичь диалога на различных уровнях», - отметила Лин Трейси.
Председатель комиссии отметил, что гарантия обеспечения безопасности в регионе – уточнение статуса НК, и уже сейчас должна вестись работа в этом направлении.
В завершение встречи обсуждены вопросы безопасности экономических отношений, законодательных инициатив по реформе Вооруженных сил РА, а также при содействии посольства институциональных образовательных возможностей сержантского состава.