Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հունվարի 20-ին հանդիպել է ՀՀում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի գլխավորած պատվիրակության հետ, որի կազմում էին նաեւ դեսպանության ռազմական կցորդ Սքոթ Մաքսվելը եւ քաղաքատնտեսական հարցերով պատասխանատու Քիմ Զափֆելը:
Անդրադառնալով պատերազմի հետեւանքով առկա առաջնային խնդիրներին՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ներդնել հնարավոր բոլոր ջանքեը գերիների փոխանակումն իրականացնելու համար: «Ռազմագերիների հարցը կարեւոր հումանիտար խնդիր է, որն օր առաջ պետք է լուծվի հնարավոր բոլոր խողովակների կիրառմամբ»,- շեշտել է նա:
Զրուցակիցները խոսել են նաեւ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից Մերձավոր Արեւելքից ահաբեկիչների եւ վարձկանների ներգրավման մասին: «Սիրիայից եւ Մերձավոր Արեւելքի այլ երկրներից վարձկանների մասնակցությունը պատերազմին անհերքելի է, եւ այդ փաստը հաստատվել է աշխարհի առաջատար երկրների՝ ինչպես Ֆրանսիայի, այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնության հատուկ ծառայությունների կողմից: Փաստորեն այս պատերազմում Պաշտպանության բանակը կռվել է Ադրբեջանի, Թուրքիայի, ահաբեկիչների եւ իսրայելական նորագույն սպառազինության դեմ»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կաշխատեն ԼՂ հարցում երկարատեւ քաղաքական լուծում գտնելու ուղղությամբ: Այս ճանապարհին պետք է փորձել տարբեր մակարդակներում երկխոսության հասնել»,- նշել է Լին Թրեյսին:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման երաշխիքը կարող է լինել ԼՂ կարգավիճակի հստակեցումը, եւ  այս պահին այդ ուղղությամբ արդեն պետք է տարվեն աշխատանքներ:
Հանդիպման ավարտին քննարկվել են տնտեսական հարաբերությունների անվտանգության ապահովմանը,  ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումներին միտված օրենսդրական նախաձեռնություններին, ինչպես նաեւ դեսպանության աջակցությամբ սերժանտական կազմի ինստիտուցիոնալ կրթական հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:

On January 20, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan met with the delegation led by the U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Lynne Tracy, where also were the Military Attaché of the Embassy Scott Maxwell and the Political-Economic Officer Kim Zapfel.
Touching upon the prior problems existing as a consequence of war, Andranik Kocharyan has underlined that it is necessary to make all possible efforts for implementing the captives' exchange. “The issue of the prisoners of war is an important humanitarian problem, which shall be solved by using all possible ways as soon as possible,” he stressed.
The interlocutors also talked about the involvement of the terrorists and mercenaries from the Near East by Azerbaijan in the war. “The participation of the mercenaries from Syria and other countries of the Near East in the war is undeniable, and that fact has been confirmed by the special services of the leading countries of the world, as France and the Russian Federation. In fact, in this war the Defense Army has fought against Azerbaijan, Turkey, terrorists and the Israeli newest armament,” Andranik Kocharyan noted.
“As OSCE Minsk Group Co-Chair, the United States will work in finding long lasting political solution in the Nagorno Karabakh issue. We shall try to reach a dialogue at different levels on this path,” Lynne Tracy noted.
The Committee Chair stated that the guarantee for ensuring security in the region could be the specification of the Nagorno Karabakh status, and at this moment, works should be already done in that direction.
At the end of the meeting issues regarding the ensuring of security for economic relations, the legislative initiatives aimed at the reforms of the RA Armed Forces, as well as the institutional educational possibilities of the sergeant staff with the support of the Embassy were discussed.